Limoncello z Sorrento – klasyczny włoski likier cytrynowy

DSC_0518

Drodzy Czytelnicy, w związku z faktem, iż dziś mamy piątek zapraszam Was do krótkiej lektury wpisu na temat prawdopodobnie najbardziej popularnego włoskiego likieru w postaci limoncello. Piszę prawdopodobnie gdyż we Włoszech znacznie popularniejsze są Campari czy Aperol wytwarzane na bazie pomarańczy i stanowiące bazę do Spritza, ale według mnie nie mieszczą się one w zakresie pojęcia likier, ponieważ mają gorzki smak (wikipedia słusznie określa je jako bittery). Dla mnie likier oznacza coś słodkiego i swoim charakterem odpowiada polskiej nalewce. Z tego co czytałem likier ma nawet swoją legalną definicję w jednym z rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE), gdzie wyraźnie wskazano jaką dokładnie zawartość cukru musi mieć aby był likierem.

Dlaczego piszę o limoncello ? Ano dlatego, że wraz z Małgorzatą dopiero co byliśmy na Wybrzeżu Amalfitańskim i zakupiliśmy butelkę klasycznego limoncello z Sorrento (nieformalna stolica tego trunku). Mieliśmy okazję niejednokrotnie podziwiać dojrzewające w słońcu cytryny stanowiące podstawę limocnello.

DSC_0305

Cytryny na wyspie Procida nieopodal Neapolu.

Tradycyjne limoncello powstaje z lokalnego gatunku cytryn o nazwie Femminello St. Teresa albo po prostu Sorrento. Wyróżnia je to, że skórki cytryn z Sorrento są bogate w tłuszcze, co za pewne ma w ostatecznym rezultacie przełożenie na lepszy smak. Sama produkcja limoncello jest raczej prosta, podobnie jak nasze nalewki powstaje na bazie spirytusu i syropu cukrowego.

We Włoszech limoncello tradycyjnie piję się jako digestif, co oznacza, że podają Ci małą szklaneczkę likieru o zawartości 30% alkoholu na lepsze trawienie po spożytym posiłku. Nierozcieńczone limoncello smakuje wybornie i można je sączyć małymi łyczkami przez bardzo długi okres czasu.

Jeśli dla kogoś limocnello podane w sposób klasyczny okaże się za mocne to polecam poniższy przepis na koktajl, który można spożywać przy niemal każdej okazji, również jako zamiennik Spritza, który z kolei jest polecany jako apéritif. Jednakże od razu zastrzegam, że jest to wersja raczej dla turystów i we włoskiej restauracji/barze w taki sposób limocnello nie serwują.

Limocello Spritz:

3 porcje Prosecco (od biedy może być również szampan, a nawet białe wino)

2 porcje Limoncello

1 porcja wody mineralnej gazowanej

kostki lodu wedle uznania

plasterek cytryny do smaku i jako ozdoba

DSC_0511

Limocnello ma również nieograniczone zastosowanie w cukiernictwie. Niestety póki co nie podam Wam żadnego sprawdzonego przepisu na ciasto z dodatkiem limoncello, bo po prostu szkoda mi go marnować. Wraz z Małgorzatą opisanym powyżej koktajlem rozpoczęliśmy mam nadzieję bardzo udany weekend i Wam tego samego życzę.

Porada praktyczna: jeśli wybieracie się do Neapolu samolotem i macie wykupiony tylko bagaż podręczny możecie kupić limoncello w sklepie bezcłowym po przejściu przez bramki.

Pozdrawiam

Michał Nowak

Odpowiedź do artykułu “Limoncello z Sorrento – klasyczny włoski likier cytrynowy

Dodaj komentarz